EM1000 Exide Maxxima AGM Battery MAX900
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 206 mm |
| Guarantee | 2 Years |
£ 131.40 inc. VAT

Exide are one of the largest OEM manufacturers around. They are constantly improving and innovating so you can be sure that your Exide will have the latest battery technology inside.
Exide batteries are perfect for cars with a moderate electrical demand through air conditioning, heated seats etc. Their batteries have very strong starting power and are highly reliable.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 206 mm |
| Guarantee | 2 Years |
£ 131.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 74 Ah |
| CCA (EN) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 59.02 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 540 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 51.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| CCA (EN) | 900 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 123.55 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Product Code | EA1050 |
| ETN | 3661024034302 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 105 Ah |
| CCA (EN) | 850 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 205 mm |
| Other References | 017 |
| Weight | 23.1 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
£ 80.99 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 110 Ah |
| CCA (EN) | 850 A |
| Length | 392 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 85 Ah |
| CCA (EN) | 760 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 66.31 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Micro-Hybrid |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 105 Ah |
| CCA (EN) | 950 A |
| Length | 392 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 118.38 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Start-Stop AGM |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 9 Ah |
| CCA (EN) | 120 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 35.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Start-Stop AGM |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 206 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 140.62 inc. VAT