Exide 012 EFB Car Battery 55Ah EL550
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 55 Ah |
| CCA (EN) | 540 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 55.85 inc. VAT

Exide are one of the largest OEM manufacturers around. They are constantly improving and innovating so you can be sure that your Exide will have the latest battery technology inside.
Exide batteries are perfect for cars with a moderate electrical demand through air conditioning, heated seats etc. Their batteries have very strong starting power and are highly reliable.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 55 Ah |
| CCA (EN) | 540 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 55.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| CCA (EN) | 630 A |
| Length | 270 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 73.06 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 106 Ah |
| CCA (EN) | 950 A |
| Length | 392 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 151.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 74 Ah |
| CCA (EN) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 57.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 80 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 100 mm |
| Height inc. terms | 100 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 39.70 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 350 A |
| Length | 187 mm |
| Width | 127 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 43.69 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 450 A |
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 51.51 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 74 Ah |
| CCA (EN) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 53.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 87.99 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Excell |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 79.01 inc. VAT