A13 Varta Dynamic SLI Car Battery 12V 40Ah (540125033) (054H)
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 118 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Varta |
| Product Code | A13 |
| ETN | 540125033 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 330 A |
| Length | 187 mm |
| Width | 140 mm |
| Height inc. terms | 227 mm |
| Other References | 054H |
| Weight | 10.1 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167472 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
excellent battery. Good match to the OEM model Delviery was 2 days, whichis very good Excellent
5
MJTR - BRACKNELL, United Kingdom -
Fitted To: honda crz 1.5 Hybrid RE10
Quick delivery battery seems to be working fine good value
5
DW, United Kingdom -
Fitted To: Kia Picanto 1.2 Petrol 2013
Great price and fast delivery
5
Tm - Ipswich, United Kingdom -
Fitted To: Hyundai I10 1.2 Petrol 2011
Delivered on time, easy to fit and gets my car started. Perfect!
5
PW - Surrey, United Kingdom -
Fitted To: Hyundai i10 1200cc Petrol 59
Always nice to use a frim you used before as very good prices. this replaces the same type battery that I brought 4.5 years ago, fits my i10 1.2 .Never had an issue with old battery but was starting to feel its age so replaced it with the same type and model. Came well packet aged and good instruction's what to do before use.
5
mtr - Nr Andover, United Kingdom -
Fitted To: hyundai i10 1.2 Petrol 2010
Description
A13 VARTA Dynamic SLI Car Battery
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
VARTA was founded in 1887 Germany, and was established fully in 1904 by delivering the first electric vehicle battery, famously driven by Thomas Edison. Soon after, VARTA delivers the first ever vehicle battery to provide safe night time driving with electric vehicle headlights! Today’s VARTA batteries have been providing renowned German advanced technology, powerful performance and exceptional service around the world for well over 100 years.
VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs. Ideal for standard equipment and without start-stop technology. VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time. Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality. The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
Dynamic SLI Key Benefits
• Engineered to the highest German standards
• Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
• "Like-for-like" replacement of OE batteries (Original Equipment)
• For all cars with standard equipment
• Recyclable and produced in an energy-saving way
Maintenance Free
Other References
054H, Varta DIN: 540 125 033, Blue Dynamic
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.














