Platinum 12v 80ah 640cca Afb/Efb Ss 3yr AFB030E

Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
1000OutOfStock
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 223 mm |
| Battery Length | 255 mm |
| Battery Capacity | 80 Ah |
| Battery Type Code | 030 EFB |
| Battery CCA | 640 A |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 172 mm |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Product Information |
|
| Product Title | AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 80Ah - 640CCA |
| Product Description | Platinum |
| Barcode (EAN) | 05060043800352 |
Product Videos
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.






