Platinum 12v 95ah 780cca Afb/Efb Ss 3yr AFB249E

Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
1000OutOfStock
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Capacity | 95 Ah |
| Battery Type Code | 249 EFB |
| Battery CCA | 780 A |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 174 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 225 mm |
| Battery Length | 304 mm |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Product Title | AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 95Ah - 780CCA |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
| Barcode (EAN) | 5060043800369 |
Product Videos
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.






