Platinum 12v 95ah 850cca Agm Ss Plus 3yr AGM019E

Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
1000OutOfStock
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery CCA | 850 A |
| Battery Width | 175 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 190 mm |
| Battery Length | 354 mm |
| Battery Capacity | 95 Ah |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Product Specification | AGM Battery |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
| Product Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 95Ah - 850CCA |
| Barcode (EAN) | 5060043800260 |
Product Videos
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.






