Platinum Car Battery AGM055E

Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Please contact us to enquire about an alternative product.
1000OutOfStock
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Capacity | 35 Ah |
| Battery Type Code | 055 AGM |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 129 mm |
| Battery CCA | 340 A |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 227 mm |
| Battery Length | 197 mm |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Product Specification | AGM Battery |
| Product Description | Platinum |
| Barcode (EAN) | 5060043800635 |
Product Videos
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.






