027 AGM Powerline Start Stop Car Battery 12V 60Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 45 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 680 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518623684 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Better than previous Exide EFB battery. Keeps start stop working despite the infrequent use of the car
5
DG - Beckenham, United Kingdom -
Fitted To: Alfa Romeo Mito 1.4 Petrol 2010
Good quality battery more power than EFB
5
GW - Market Rasen, United Kingdom -
Fitted To: Peugeot E-208 ELECTRIC Electric 2022
2nd battery ordered from here, speedy delivery and at least 20% cheaper than anywhere else.
5
MB - Darlington, United Kingdom -
Fitted To: Ford Ka 1.2 Petrol 2012
Battery works perfectly well. Really good service, arrived next morning after order.
5
ss - RADSTOCK, United Kingdom -
Fitted To: Audi A1 Petrol
Only thing I could say so helpful thank you no messing sorted out straight away 100percent
5
Kt, United Kingdom -
Description
027AGM Powerline AGM Car Battery
The Powerline battery brand name is fast becoming one of the best budget batteries on the market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Powerline Batteries are designed to cope with modern day power demands. Powerline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
The Powerline AGM Car battery range (Absorbent Glass Mat) is designed for vehicles that have more of an electrical demand such as stop start vehicles. AGM technology provide exceptionally more starting power than conventional WET lead acid car batteries. The benefits of AGM is that they require no maintenance, charge up faster, have a deeper discharge reserve and no do not leak due to their internal glass matt design. Features a voltage Indicator Eye, case hold downs and a sturdy handle.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











