096 AGM Powerline Stop Start Car Battery 12V 70Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 63 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 70 Ah |
| CCA (EN) | 640 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | AX570760 |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518623677 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Excellent product, great service from Tanya very happy
5
ID - Kelso, United Kingdom -
Happy with product, would recommend
5
TJM - Kinmel Bay, Rhyl, United Kingdom -
Fitted To: Vw Eos 2l Diesel 61
Great Product with Rapid Delivery
5
ML - Manchester , United Kingdom -
Perfect, thank you!
5
MM - Henley-on-Thames Oxfordshire, United Kingdom -
Fitted To: Citroen C4 grand picasso 1,6 Diesel 2014
Bought this battery for my Mini Clubman and it was spot on. Good fit, easy to install, and the car started first time with no issues. Feels well made and has been performing perfectly since fitting. Great value for money and quick delivery — would happily buy again.
5
SM - Milton Keynes, United Kingdom -
Description
096AGM Powerline AGM Car Battery
The Powerline battery brand name is fast becoming one of the best budget batteries on the market. With the highest power and performance at an affordable competitive price. Powerline Batteries are designed to cope with modern day power demands. Powerline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
The Powerline AGM Car battery range (Absorbent Glass Mat) is designed for vehicles that have more of an electrical demand such as stop start vehicles. AGM technology provide exceptionally more starting power than conventional WET lead acid car batteries. The benefits of AGM is that they require no maintenance, charge up faster, have a deeper discharge reserve and no do not leak due to their internal glass matt design. Features case hold downs and a sturdy handle.
Maintenance Free
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











