A8 Varta Dynamic AGM 027 Car Battery 12V 60Ah (560901068)
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 29 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Varta |
| Product Code | A7 |
| ETN | 560901068 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 680 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | 027AGM |
| Weight | 17.5 Kg |
| Guarantee | 5 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167229 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
My order arrived on time. Price was good. Fits like a glove. Easy to put on.
5
JJ - Ammanford, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Corsa 1.4 Petrol 17
Excellent service and quick delivery
5
SI - Bordon, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Corsa 1.4 Petrol 2015
Good services ??
5
IN - Rhu Road Higher, United Kingdom -
I ordered the VARTA car battery on Friday and it was delivered on Monday. It was well packed .
5
WB - Sidcup, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Corsa se 1.4 Petrol 2016
Great product and very quick delivery. Would definitely use again.
5
LL, United Kingdom -
Fitted To: Hyundai I20N 1.6 Petrol 71
Description
VARTA Dynamic AGM
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
VARTA was founded in 1887 Germany, and was established fully in 1904 by delivering the first electric vehicle battery, famously driven by Thomas Edison. Soon after, VARTA delivers the first ever vehicle battery to provide safe night time driving with electric vehicle headlights! Today’s VARTA batteries have been providing renowned German advanced technology, powerful performance and exceptional service around the world for well over 100 years.
VARTA Dynamic AGM The VARTA Dynamic AGM delivers ultimate performance, boasting three times the cycle life of conventional batteries. It's the best performance for vehicles with highest energy demands, including those with Start-Stop functionality or the latest electric vehicles.
Key Benefits
• xEV ready - Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
• Start-Stop - Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
• 3x cycle life - 3x cycle life compared with a conventional battery.
• Highest energy demands - Best performance for high-energy Start-Stop and multiple types of electric vehicles.
• Original equipment spare part - Meets all OE criteria from the vehicle manufacturer.
• Made in Germany - High quality, best-in-class manufacturing.
• Maintenance-free - Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.*
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.














