Type 096 Varta Dynamic SLI Car Battery 12V 70Ah (Short Code: E13) (Varta DIN: 570 409 064)
Technical Specification
| Customer Rating |
4.7 From 101 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Varta |
| Product Code | E13 |
| ETN | 570409064 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 70 Ah |
| CCA (EN) | 640 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | 096 |
| Weight | 16.6 Kg |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167786 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
The battery arrived on time and securely packed. I am very happy with my purchase and will not hesitate to buy any batteries I may need in the future from Tayna who offer top products at great prices. Thank you for a great service.
5
BW - Lavant, United Kingdom -
Fitted To: Mercedes Benz 300 SL 3000cc Petrol 1989
Product is great at great price. But as you advertised next day delivery and it took a week to come it was very inconvenient for me.
3
JH - Polesworth, United Kingdom -
Wrong battery sent. Returned the battery a refusal to send the correct one purchased. Very strange. No battery in the end. Waste of my time and effort.
1
MC - Walsall , United Kingdom -
Quick delivery, good orice
5
JC - Weymouth, United Kingdom -
Fitted To: Bmw 320i 2l Petrol 2007
Spot on just what I wanted we exceptional diliver time. Good service will recomend you.
5
KS, United Kingdom -
Fitted To: VW Transporter 1.9 Diesel 2015
Description
E13 VARTA Dynamic SLI Car Battery
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
VARTA was founded in 1887 Germany, and was established fully in 1904 by delivering the first electric vehicle battery, famously driven by Thomas Edison. Soon after, VARTA delivers the first ever vehicle battery to provide safe night time driving with electric vehicle headlights! Today’s VARTA batteries have been providing renowned German advanced technology, powerful performance and exceptional service around the world for well over 100 years.
VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000. A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
Dynamic SLI Key Benefits
• Engineered to the highest German standards
• Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
• "Like-for-like" replacement of OE batteries (Original Equipment)
Maintenance Free
Other References
096, Varta DIN: 570 409 064, Black Dynamic
3 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.














