Apec Coolant Thermostat ATH1052
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 22 mm |
| Height 2 | 21 mm |
| Diameter | 62 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 88 °C |
£ 7.47 inc. VAT

Thermostats from trusted brands like NAPA, Apec, Gates, and NRF are crafted using advanced manufacturing practices to deliver a reliable aftermarket solution for maintaining optimal engine temperatures. These thermostats meet or exceed OE (Original Equipment) quality standards, ensuring efficient temperature regulation and enhanced engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 22 mm |
| Height 2 | 21 mm |
| Diameter | 62 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 88 °C |
£ 7.47 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 54 mm |
| Height 2 | 54 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Diameter | 51 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | HONDA ROVER |
| Opening Temperature | 78 °C |
£ 11.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | CHRYSLER DAEWOO FORD OPEL VAUXHALL VOLKSWAGEN |
| Opening Temperature | 92 °C |
£ 7.21 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 24.17 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 22 mm |
| Height 2 | 22 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Diameter | 55 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 88 °C |
£ 7.82 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | CITROEN FIAT FORD PEUGEOT VOLVO |
| Opening Temperature | 84 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 43.05 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 21.19 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Replaces | ATH1119 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | CHEVROLET DAEWOO SUBARU SUZUKI |
| Opening Temperature | 80 °C |
£ 6.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Model | PRIMASTAR TRAFIC VIVARO |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | NISSAN OPEL RENAULT VAUXHALL |
| Opening Temperature | 83 °C |
£ 30.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Material | Aluminium |
£ 23.83 inc. VAT