Bosch Air Filter F026400456
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 231 mm |
| Width | 227 mm |
| Height | 56 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 13.36 inc. VAT

We supply a variety of air filters from trusted brands like Bosch, NAPA, Mahle, Wix, Delphi and Mann, designed to improve engine efficiency by ensuring clean air is delivered to the engine. Replacing air filters regularly is essential, as a clogged filter can restrict airflow, reducing engine performance, fuel efficiency, and potentially causing long-term engine damage.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 231 mm |
| Width | 227 mm |
| Height | 56 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 13.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 227 mm |
| Width | 171.5 mm |
| Height | 47.5 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 10.34 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 343 mm |
| Width | 113 mm |
| Height | 72 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 20.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 286 mm |
| Width | 228 mm |
| Height | 48 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 16.68 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 211 mm |
| Width | 222 mm |
| Height | 47 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 15.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 242 mm |
| Width | 171 mm |
| Height | 33.5 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 20.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 409.9 mm |
| Width | 200.1 mm |
| Height | 42.3 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 24.30 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 254.9 mm |
| Width 2 | 114 mm |
| Width | 204.5 mm |
| Height | 56.3 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 15.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 351 mm |
| Width | 142 mm |
| Height | 71.5 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 14.34 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 224.5 mm |
| Width | 195 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 12.27 inc. VAT