Bosch Air Filter F026400740
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 270 mm |
| Width | 217.5 mm |
| Height | 66.5 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 18.93 inc. VAT

We supply a variety of air filters from trusted brands like Bosch, NAPA, Mahle, Wix, Delphi and Mann, designed to improve engine efficiency by ensuring clean air is delivered to the engine. Replacing air filters regularly is essential, as a clogged filter can restrict airflow, reducing engine performance, fuel efficiency, and potentially causing long-term engine damage.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 270 mm |
| Width | 217.5 mm |
| Height | 66.5 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 18.93 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 218 mm |
| Length 2 | 231 mm |
| Height | 39 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 13.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 250 mm |
| Width | 202 mm |
| Height | 58 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 13.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 304 mm |
| Width | 140 mm |
| Height | 62 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 12.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 258 mm |
| Width | 183 mm |
| Height | 55 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 14.13 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 246 mm |
| Width | 242 mm |
| Height | 50 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 14.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 297 mm |
| Width | 236.5 mm |
| Height | 50 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 20.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 276 mm |
| Width | 67 mm |
| Height | 234 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 20.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 271 mm |
| Width | 220 mm |
| Height | 67 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 17.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 278 mm |
| Width | 196 mm |
| Height | 48 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 19.89 inc. VAT