Leoch FFP-8170 Deep Cycle Monobloc Battery 8V
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Please contact us to enquire about an alternative product.
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Product Code | FFP-8170 |
| Voltage | 8 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C5) | 145 Ah |
| Capacity (C10) | 162 Ah |
| Capacity (C20) | 170 Ah |
| Capacity (C100) | 190 Ah |
| Length | 260 mm |
| Width | 180 mm |
| Height inc. terms | 288 mm |
| Height exc. terms | 248 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
The Leoch FFP-8170 Deep Cycle Monobloc WET Battery. This battery has excellent cyclic abilities. Designed for solar, golf, lighting, leisure applications and much more.
8V 170Ah power output.
Dimensions - 260L x 180W x 288H
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









