Leoch LP12-3.5 12V Sealed Battery
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 3.5 Ah |
| Length | 134 mm |
| Width | 67 mm |
| Height | 65.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Description
Leoch LP General Purpose batteries are suitable for numerous applications including UPS applications and security systems.
These batteries are maintenance free and are constructed with high purity raw materials which helps give a low rate of discharge.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









