Leoch LP12-10H 12V 10Ah Sealed Battery
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
LSLA10-12 Lucas Sealed Lead Acid Battery 12V 10Ah
22OutOfStock
Technical Specification
| Customer Rating |
4.5 From 2 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-10H |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 10 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 65 mm |
| Height inc. terms | 117 mm |
| Height exc. terms | 111 mm |
| Guarantee | 1 Year |
View AllLatest Customer Reviews
Seem to be doing the job as advertised cannot comment on longevity as early days but they where a good price and fast dispatch and are working fine
4
MJDMJD - Hailsham, United Kingdom -
Excellent
5
MST - Buckley, United Kingdom -
Description
Leoch LP General Purpose batteries are suitable for numerous applications including UPS applications and security systems.
These batteries are maintenance free and are constructed with high purity raw materials which helps give a low rate of discharge.
Other features of the LP series are:-
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









