Leoch LP12-18 Sec VRLA Battery 12V 18Ah
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Our recommended replacement is below. Leoch LP12-18 12V 18Ah Sealed Battery
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 6 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-18 Sec |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 18 Ah |
| Length | 181.5 mm |
| Width | 77 mm |
| Height inc. terms | 167.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
View AllLatest Customer Reviews
Perfect replacement for lawnmower, delivery spot on
5
CW - Darlington, United Kingdom -
Very good service fast delivery
5
dl - Cheshire, United Kingdom -
Easy to order and quick delivery at a very good price
5
PH - Flintshire, United Kingdom -
As always brilliant service very quick delivery and good quality
5
dl - Cheshire, United Kingdom -
Good battery
5
SC - Invernesshire, United Kingdom -
Description
The Leoch LP12-18 Sec AGM Battery. This battery has excellent cyclic abilities. Back up power.
12V 18Ah power output.
Dimensions - 181.5L x 77W x 167.5H
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








