Leoch Pure Lead Carbon AGM 12V 100Ah Battery (PLH+C 100)
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
ES950 Exide G85 Marine Leisure Equipment GEL Battery 85Ah
259.35OutOfStock
Technical Specification
| Customer Rating |
4.5 From 2 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 100 Ah |
| Length | 341.5 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 213 mm |
| Guarantee | 5 Years |
View AllLatest Customer Reviews
Prompt delivery, good price, excellent product.
5
DB - Rickmansworth, United Kingdom -
Great service . Just waiting to see how they perform
4
DH - Sandbach, United Kingdom -
Description
The Leoch PLH+C 100 AGM Battery. Designed for solar, golf, lighting, industrial, leisure applications and much more. More power than your lead WET acid batteries and has faster charging abilities.
12V 100Ah power output.
Dimensions - 341.5L x 175W x 213H
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








