Leoch Superior Lead Carbon AGM 93Ah Battery (SLCA-1295 DT)
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Our recommended replacement is below. Leoch Superior Lead Carbon AGM 93Ah Battery LDC12-90-G24-DT
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Product Code | SLCA-1295DT |
| Range | Leoch SLCA |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C5) | 77 Ah |
| Capacity (C10) | 85 Ah |
| Capacity (C20) | 90 Ah |
| Capacity (C100) | 93 Ah |
| CCA | 900 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 168 mm |
| Height inc. terms | 214 mm |
| Height exc. terms | 208 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.








