Leoch Superior Lead Carbon AGM 6V 385Ah Battery (SLCA-6385 DT)
No Longer Available
This item is no longer available from the manufacturer.
Our recommended replacement is below. Leoch Superior Lead Carbon AGM 6V 385Ah Battery LDC6-350
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Leoch |
| Product Code | SLCA-6385 DT |
| Range | Leoch SLCA |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C5) | 305 Ah |
| Capacity (C10) | 332 Ah |
| Capacity (C20) | 350 Ah |
| Capacity (C100) | 385 Ah |
| Length | 295 mm |
| Width | 180 mm |
| Height inc. terms | 368 mm |
| Height exc. terms | 346 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.






