Leoch Superior Lead Carbon AGM 6V 435Ah Battery (SLCA-6435 DT)
Technical Specification
| Customer Rating | Not Available |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Product Code | SLCA-6435 DT |
| Range | Leoch SLCA |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C5) | 342 Ah |
| Capacity (C10) | 375 Ah |
| Capacity (C20) | 400 Ah |
| Capacity (C100) | 435 Ah |
| Length | 295 mm |
| Width | 180 mm |
| Height inc. terms | 428 mm |
| Height exc. terms | 406 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









