T875 Powerline Battery Deep Cycle 170Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 6 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Powerline |
| Voltage | 8 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C5) | 145 Ah |
| Capacity (C20) | 170 Ah |
| Length | 264 mm |
| Width | 181 mm |
| Height inc. terms | 276 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Barcode (EAN) | 5060518623998 |
View AllLatest Customer Reviews
Service was OK, .but guarantee to short for cost of product.
4
BR - NORFOLK, United Kingdom -
Good alternative
5
BC - Ledbury, United Kingdom -
Have purchased this battery before for a Club Car buggy. Very quick delivery and great value. Always securely packed on a pallet and the driver gives you time to inspect the delivery before leaving.
5
AW - Cardiff, United Kingdom -
Good value battery. Excellent communications about delivery and delivered on time. Will purchase from you again. Thanks
5
DA - Kent, United Kingdom -
Easy to fit. Strong batteries after 1st charge of about 12 hours. Expecting these will do 2 rounds of winter golf at first and time will tell in the future. Good all round performance and value.
5
TC - Lowestoft, United Kingdom -
Description
High performance deep cycle battery at a very competitive price. You can be sure of the highest quality and performance.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.










