Rolls S12-160AGM Deep Cycle Series 12 Volt Battery
Technical Specification
| Customer Rating |
5.0 From 2 Reviews |
| Terminals |   |
| Brand | Rolls |
| Product Code | S12-160AGM |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 145 Ah |
| Capacity (C100) | 160 Ah |
| Length | 341 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 309 mm |
| Weight | 44 Kg |
| Guarantee | 1 Year |
Datasheets
View AllLatest Customer Reviews
5
AR - SEGNY, France -
5
SC - AMBON, France -
Description
S12-160AGM Rolls 12V AGM-S Series Battery
The Rolls AGM-S Series
AGM-S FEATURES
• Sealed construction
• New high-density active paste
• Heavy duty thick plates
• ABS case and cover
• Superior corrosion resistance
• Maintenance free, spill-proof/leak-proof
• Self regulating pressure release valves
• Low self discharge rate, only 3%/month