61.21-9 457 224 BMW Battery Replacement 12V 14Ah 61219457224
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 584 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 165 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 88 mm |
| Height inc. terms | 147 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518621475 |
View AllLatest Customer Reviews
Greta value and delivered nice and quickly.
5
GJ - Maidstone l, United Kingdom -
Fitted To: BMW R1200S 1170 2007
Perfect fit
5
Ab - Whitby, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki Dl1000 1000 16
Great service easy ordering . Would use again
5
AD, United Kingdom -
The Tayna website is full of useful information. You can pinpoint the exact battery and many alternatives. The stock and delivery are excellent. Everything arrives promptly and is securely packaged. I would use and recommend Tayna every time.
5
GM - Salisbury, United Kingdom -
Fitted To: Auxiliary battery for Mercedes car CLA250 2000 2014
Very good for use.
5
SB - Cambridge, United Kingdom -
Description
ENTX14-BS Enduroline Advanced Motorcycle AGM Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline AGM Motorcycle battery range are vibration & shock proof thanks to the robust design. Long service life and capable of being deeply discharged repeatedly. AGM technology provide exceptionally more starting power than conventional WET lead acid bike batteries.
Maintenance Free
2 Year Warranty
Other References
YTX14-BS
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












