LT12-4 Leoch Powerstart AGM Motorcycle Battery EB12-4-1 LTX12-BS
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
PTX12-BS Powerline Motorcycle Battery 12V 12Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.8 From 19 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 10 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060351161855 |
View AllLatest Customer Reviews
Great price, next day delivery, user friendly website/ Have bought from them before and will do again!?
5
JM - Crewe, United Kingdom -
Fitted To: Honda RC 36 750 cc 1991
Perfect fit Fast delivery
5
JB - Belfast, United Kingdom -
Fitted To: Suzuki Bandit 1200 1999
I would like to review this product that I have paid for and still not received. I had a text to say the battery would be delivered on the 31st March. It is now the 10th of April and still no battery. Hope you can help, thanks!
1
DA - West Yorkshire, United Kingdom -
great service
5
AW - Caerphilly, United Kingdom -
Fitted To: suzuki gs 125 1997
Battery arrived next day, fully charged. Bike started instantly after being stored since 2019. Great service once again from Tayna Batteries.
5
AB - Sittingbourne, United Kingdom -
Fitted To: Honda CBR1100xx Blackbird 1100 1999
Description
Leoch are one of the world's largest manufacturers of motorcycle batteries and are well known for producing high quality units. Their AGM motorcycle batteries have the following qualities:-
- - High capacity
- - Long life
- - Excellent cold cranking performance
- - Heavy duty case
- - Vibration resistance
- - Completely maintenance free
They produce an AGM battery to cover almost every motorcycle and are outstanding value for money.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









