EBZ10-4-1 Leoch Powerstart AGM Motorcycle Battery
Temporarily Out Of Stock
This item is temporarily out of stock.
Our recommended replacement is below.
PTZ10S Powerline Motorcycle Battery 12V
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 33 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Leoch |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 8.6 Ah |
| CCA (EN) | 150 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 93 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060351161848 |
View AllLatest Customer Reviews
Really pleased, very good quality
5
GH - Holywell, United Kingdom -
Great battery, awesome price, will definitely use company again... A*
5
AM, United Kingdom -
Fitted To: Honda CBF1000 1000 09
Delivered next day by courier, so that was a winner. On my CBR500R the battery is fitted horizontally! So at first I thought the terminals were the wrong way round Doh! Anyway I stuck the new battery in and it is a beauty..I’m really pleased
5
SD - Sleaford, United Kingdom -
Fitted To: Honda CBR500R 500 13
Tayna speed delivery and good price/quality.
5
AM - Northampton , United Kingdom -
Fitted To: Honda Cbf1000 1000 2016
Great battery and great service from Tayna
5
dk - North Lanarkshire, United Kingdom -
Description
Leoch are one of the world's largest manufacturers of motorcycle batteries and are well known for producing high quality units. Their AGM motorcycle batteries have the following qualities:-
- - High capacity
- - Long life
- - Excellent cold cranking performance
- - Heavy duty case
- - Vibration resistance
- - Completely maintenance free
They produce an AGM battery to cover almost every motorcycle and are outstanding value for money.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.









