Yuasa YT9B-BS MF Motorcycle Battery
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 8.4 Ah |
| CCA (EN) | 115 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 58.43 inc. VAT

Yuasa are considered by many to be the worlds leading battery manufacturer, especially for motorcycles. Over 90% of new motorbikes leave the production line with a Yuasa battery fitted due to their long history of being highly reliable and giving riders strong power.
Yuasa have conventional lead acid batteries for standard bikes and also make a more premium MF range that require no maintenance and are totally spillproof. They are extremely long lasting batteries and contain lead-calcium technology to give even more starting power.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 8.4 Ah |
| CCA (EN) | 115 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 58.43 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 25 Ah |
| CCA (EN) | 130 A |
| Length | 186 mm |
| Width | 130 mm |
| Height inc. terms | 171 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 82.99 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa HPMF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 20 Ah |
| Capacity (C20) | 21.1 Ah |
| CCA (EN) | 310 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 155 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 198.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 20 Ah |
| Capacity (C20) | 21.1 Ah |
| CCA | 240 A |
| Length | 205 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 176 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 73.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 20 Ah |
| Capacity (C20) | 21.1 Ah |
| CCA (EN) | 260 A |
| Length | 205 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 162 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 75.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 28 Ah |
| Capacity (C20) | 29.5 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 184 mm |
| Width | 124 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 115.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 11.6 Ah |
| CCA (EN) | 160 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 155 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 49.78 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 11.6 Ah |
| CCA (EN) | 120 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 47.18 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 11.6 Ah |
| CCA (EN) | 165 A |
| Length | 160 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 44.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 12.6 Ah |
| CCA (EN) | 165 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 80 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 42.27 inc. VAT