ENTX5L-BS Enduroline Quad Bike ATV Battery
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 167 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 5 Ah |
| CCA (EN) | 90 A |
| Length | 113 mm |
| Width | 69 mm |
| Height inc. terms | 106 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518621499 |
View AllLatest Customer Reviews
Great product at good price delivered swiftly
5
DS - Matlock , Italy -
Fitted To: Honda CG 125 2005
Good service good price
5
JJ - Nottingham , United Kingdom -
Excellent replacement for the KTM 250 exc-f. Fits perfectly and cranks up that starter even better.
5
JG - Derbyshire, United Kingdom -
Fitted To: KTM EXC-F 250 2008
The battery was exactly as ordered and delivered the following morning
5
TI - Crowborough, United Kingdom -
Fitted To: Childs quad
.
5
MCWB - Snodland, Kent, United Kingdom -
Description
ENTX5L-BS Enduroline Advanced Motorcycle AGM Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline AGM Motorcycle battery range are vibration & shock proof thanks to the robust design. Long service life and capable of being deeply discharged repeatedly. AGM technology provide exceptionally more starting power than conventional WET lead acid bike batteries.
Maintenance Free
2 Year Warranty
Other References
YTX5L-BS
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












