NAPA Coil Spring Front NCS1494
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 21.96 inc. VAT

Coil Springs from brands like APEC, NAPA, and KYB play a crucial role in maintaining the functionality of your vehicle's suspension system. They absorb road impacts and help sustain the vehicle's height, ensuring smooth handling and comfort. These high-quality aftermarket solutions are manufactured to OE standards, ensuring that newly installed components meet the performance and durability required for an optimal driving experience. By choosing trusted brands, you can be confident that your suspension system will operate effectively, improving both vehicle stability and ride quality.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 21.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 309 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 172 mm |
| Thickness/Strength | 15 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 15 mm |
£ 29.82 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 321 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 168 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 5 mm |
£ 25.17 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 20.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 280 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 140 mm |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm |
£ 28.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 362 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 149 mm |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 2 mm |
£ 26.42 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 321 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 143 mm |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 3 mm |
£ 23.69 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 285 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 173 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 5 mm |
£ 18.20 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 32.79 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 301 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 136 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 5 mm |
£ 26.27 inc. VAT