NAPA Coil Spring Front NCS1551
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 24.52 inc. VAT

Coil Springs from brands like APEC, NAPA, and KYB play a crucial role in maintaining the functionality of your vehicle's suspension system. They absorb road impacts and help sustain the vehicle's height, ensuring smooth handling and comfort. These high-quality aftermarket solutions are manufactured to OE standards, ensuring that newly installed components meet the performance and durability required for an optimal driving experience. By choosing trusted brands, you can be confident that your suspension system will operate effectively, improving both vehicle stability and ride quality.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 24.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 323 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 127 mm |
| Thickness/Strength | 17 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 17 mm |
£ 33.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 330 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 138 mm |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 2 mm |
£ 22.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 396 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 153 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 5 mm |
£ 14.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 336 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 167 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 8 mm |
£ 28.06 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 25.80 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 31.69 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 348 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 114 mm |
| Thickness/Strength | 17 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 17 mm |
£ 41.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 345 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 150 mm |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 11 mm. 5 mm |
£ 24.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 382 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 164 mm |
| Thickness/Strength | 15 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 14 mm. 5 mm |
£ 30.84 inc. VAT