NAPA Coil Spring Front NCS1626
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 25.27 inc. VAT

Coil Springs from brands like APEC, NAPA, and KYB play a crucial role in maintaining the functionality of your vehicle's suspension system. They absorb road impacts and help sustain the vehicle's height, ensuring smooth handling and comfort. These high-quality aftermarket solutions are manufactured to OE standards, ensuring that newly installed components meet the performance and durability required for an optimal driving experience. By choosing trusted brands, you can be confident that your suspension system will operate effectively, improving both vehicle stability and ride quality.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 25.27 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 376 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 155 mm |
| Thickness/Strength | 14 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 14 mm. 3 mm |
£ 34.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 361 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 137 mm |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm |
£ 17.55 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 308 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 142 mm |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm |
£ 30.30 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 32.17 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 405 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 138 mm |
| Thickness/Strength | 11 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 11 mm. 3 mm |
£ 17.81 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 360 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 150 mm |
| Thickness/Strength | 16 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 16 |
£ 20.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 339 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 165 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13 mm |
£ 19.43 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 462 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 174 mm |
| Thickness/Strength | 15 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 14 mm. 5 mm |
£ 21.05 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil Spring |
£ 39.84 inc. VAT