664 Enduroline Starter Battery 120Ah
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 50 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 664 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 120 Ah |
| CCA (EN) | 850 A |
| Length | 350 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 224 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 5060518622625 |
View AllLatest Customer Reviews
It's generally worked well since it arrived. It did need a stint by charger after arrival but has worked well
4
jL - Wrexham, United Kingdom -
Fitted To: Ferguson TEF20 Diesel 1952
Excellent service thank you
5
RT - Totnes, United Kingdom -
Perfect for a Massey Ferguson tractor
5
JP - Malvern, United Kingdom -
So far, so good, early days yet. Usual great service from Tayna, the last set of cheap batteries I bought from them are still hanging in there after 9 years
5
CM - Sittingbourne, United Kingdom -
So far so good. This was flashed up as a cheaper alternative to what I was ordering. It was the same spec, cheaper and with an extra year's warranty! So I went for it. It works perfectly, fits perfectly and was delivered free the day after ordering. Very impressed!!
5
DNJH - Wythall, United Kingdom -
Fitted To: Case Tractor 5120 Maxxum 4000 Diesel N prefix
Description
664 Enduroline WET Lead Acid Starter Battery
Enduring Power for Every Start
The Enduroline brand name is the flagship battery of Tayna Batteries. With the highest quality, power and performance. With much care and attention to detail lavished on every model. We are extremely proud of the technological power that Enduroline provide to many applications such as; car, commercial, bike, industrial, leisure, mobility and much more!
Enduroline Commercial batteries are built to the highest specifications. Reliable and durable to hold-up to the gruelling workload by modern day trucks/HGV, coaches, plant machinery and industrial as well as the other commercial vehicles at work. These batteries have an increased ability for higher cold start performance. They also have reinforced handles.
4 Year Warranty
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.











