A2 VARTA PROMOTIVE AGM 12V 170Ah 670901100
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Varta |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 170 Ah |
| CCA (EN) | 1000 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 223 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| Guarantee | 5 Years |
£ 496.00 inc. VAT

Varta have four ranges of commercial batteries that between them cover several applications including Trucks, Delivery Vehicles, Agricultural Vehicles, Construction Vehicles, Coaches and Buses, Municipal Vehicles and Fire Engines.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Varta |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 170 Ah |
| CCA (EN) | 1000 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 223 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| Guarantee | 5 Years |
£ 496.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Varta |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 180 Ah |
| CCA (EN) | 1000 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 223 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| Guarantee | 2 Years |
£ 194.16 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Varta |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 155 Ah |
| CCA (EN) | 900 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 223 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 130.92 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Varta |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 190 Ah |
| CCA (EN) | 1200 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 223 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 208.30 inc. VAT