YBX5053 Yuasa Silver High Performance Car Battery 12V 50Ah HSB053
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX5053 |
| Range | Yuasa YBX5000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 450 A |
| Length | 238 mm |
| Width | 129 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| Other References | 048, HSB053 |
| Guarantee | 5 Years |
£ 75.90 inc. VAT












-Battery.jpg)






