NRF Intercooler 309045
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 113 mm |
£ 126.05 inc. VAT

Intercoolers by brands like NRF produce high-quality “charge air coolers” designed for the automotive industry, covering 81% of the European car market. These intercoolers are built to OE (Original Equipment) standards and are primarily used in supercharged engines. They handle intense pressures while providing efficient cooling, which helps reduce emissions and increase power output, ensuring optimal engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 113 mm |
£ 126.05 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 665 mm |
| Core Width | 142 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 110.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 708 mm |
| Core Width | 161 mm |
£ 159.18 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 720 mm |
| Core Width | 133 mm |
£ 129.05 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 90 mm |
| Core Length | 350 mm |
| Core Width | 195 mm |
£ 142.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 66 mm |
| Core Length | 852 mm |
| Core Width | 752 mm |
£ 489.12 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 76 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 147 mm |
£ 80.93 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 186 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 90 mm |
| Core Length | 350 mm |
£ 108.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 132 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Length | 594 mm |
£ 152.02 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Version | New type |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Length | 657 mm |
| Core Width | 157 mm |
£ 89.80 inc. VAT