NRF Intercooler 30754
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Placement On Vehicle | Right |
| Function | Charge Air Cooler |
| For OE Number | 8E0145806D |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 200 mm |
| Core Width | 193 mm |
£ 122.82 inc. VAT

Intercoolers by brands like NRF produce high-quality “charge air coolers” designed for the automotive industry, covering 81% of the European car market. These intercoolers are built to OE (Original Equipment) standards and are primarily used in supercharged engines. They handle intense pressures while providing efficient cooling, which helps reduce emissions and increase power output, ensuring optimal engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Placement On Vehicle | Right |
| Function | Charge Air Cooler |
| For OE Number | 8E0145806D |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 200 mm |
| Core Width | 193 mm |
£ 122.82 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 290 mm |
| Core Width | 130 mm |
£ 76.09 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 100 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Length | 450 mm |
£ 69.59 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 25 mm |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 418 mm |
£ 248.88 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Length | 508 mm |
| Core Width | 100 mm |
£ 70.17 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 127 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 740 mm |
£ 109.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 322 mm |
£ 49.29 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 145 mm |
£ 69.86 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 1 | without sensor |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Length | 190 mm |
| Core Width | 183 mm |
£ 71.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Length | 412 mm |
| Core Width | 90 mm |
£ 62.16 inc. VAT