NRF Intercooler 30900
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 113 mm |
£ 99.92 inc. VAT

Intercoolers by brands like NRF produce high-quality “charge air coolers” designed for the automotive industry, covering 81% of the European car market. These intercoolers are built to OE (Original Equipment) standards and are primarily used in supercharged engines. They handle intense pressures while providing efficient cooling, which helps reduce emissions and increase power output, ensuring optimal engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 113 mm |
£ 99.92 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Length | 825 mm |
| Core Width | 797 mm |
£ 420.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 127 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Length | 285 mm |
£ 99.23 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 112 mm |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 735 mm |
£ 129.59 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 690 mm |
| Core Width | 105 mm |
£ 111.64 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 30 mm |
| Core Length | 618 mm |
| Core Width | 399 mm |
£ 172.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Placement On Vehicle | Right |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 161 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Length | 183 mm |
£ 97.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 164 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 450 mm |
£ 137.26 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 202 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Length | 210 mm |
£ 95.26 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 147 mm |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 300 mm |
£ 116.49 inc. VAT