NRF Intercooler 30842
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 187 mm |
| Core Width | 183 mm |
£ 64.21 inc. VAT

Intercoolers by brands like NRF produce high-quality “charge air coolers” designed for the automotive industry, covering 81% of the European car market. These intercoolers are built to OE (Original Equipment) standards and are primarily used in supercharged engines. They handle intense pressures while providing efficient cooling, which helps reduce emissions and increase power output, ensuring optimal engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 187 mm |
| Core Width | 183 mm |
£ 64.21 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 1 | without sensor |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Length | 189 mm |
| Core Width | 183 mm |
£ 59.90 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 1 | without sensor |
| Function | Charge Air Cooler |
| For OE Number | 1C0145803G |
| Core Length | 190 mm |
| Core Width | 183 mm |
| Core Depth | 85 mm |
£ 117.27 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 147 mm |
£ 68.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Replaces | 30518 |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 202 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Length | 210 mm |
£ 68.56 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 176 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Length | 540 mm |
£ 92.80 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 185 mm |
| Core Depth | 63 mm |
| Core Length | 475 mm |
£ 82.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 72 mm |
| Core Length | 400 mm |
| Core Width | 143 mm |
£ 72.37 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 127 mm |
£ 71.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 66 mm |
| Core Length | 828 mm |
| Core Width | 792 mm |
£ 473.77 inc. VAT