Gates Coolant Flange / Pipe 02-2923
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 47 mm |
| Inner Diameter 2 | 29 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Pipe Length | 490 mm |
£ 81.65 inc. VAT

Radiators from brands like NRF offer an extensive range of high-end OE (Original Equipment) manufactured radiators, crafted from top-quality materials and engineered for optimal performance. These radiators are designed to efficiently absorb the heat produced by the engine, ensuring reliable cooling and enhancing overall engine performance and longevity. By maintaining proper temperature regulation, they contribute to the vehicle's cooling system efficiency and durability.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 47 mm |
| Inner Diameter 2 | 29 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Pipe Length | 490 mm |
£ 81.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 31.5 mm |
| Inner Diameter 2 | 32 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 370 mm |
£ 36.63 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 37 mm |
| Inner Diameter 2 | 37 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 335 mm |
£ 35.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 31.5 mm |
| Inner Diameter 2 | 26.5 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 480 mm |
£ 109.86 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 16 mm |
| Inner Diameter 2 | 14.5 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 350 mm |
£ 36.57 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 23 mm |
| Inner Diameter 2 | 19 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 150 mm |
£ 20.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Inner Diameter 2 | 16 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 620 mm |
£ 58.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 34 mm |
| Inner Diameter 2 | 25 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 220 mm |
£ 87.88 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Placement On Vehicle | Cylinder Head |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Inner Diameter 2 | 28 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 640 mm |
£ 99.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 18.5 mm |
| Inner Diameter 2 | 17 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 505 mm |
£ 38.23 inc. VAT