Gates Extra Service Curved Hose 7033
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner Diameter | 38 mm |
| Inner Diameter 2 | 38 mm |
| Function | Hose |
| Observe Brochure | |
| Operating Temperature From | -40 °C |
| Operating Temperature To | +100 °C |
| Working Pressure | 2.8 bar |
| Hose Length | 0.6 m |
£ 17.75 inc. VAT






