Gates Coolant Pipe 02-3342
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Inner Diameter 2 | 17.5 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 365 mm |
£ 30.85 inc. VAT

Radiators from brands like NRF offer an extensive range of high-end OE (Original Equipment) manufactured radiators, crafted from top-quality materials and engineered for optimal performance. These radiators are designed to efficiently absorb the heat produced by the engine, ensuring reliable cooling and enhancing overall engine performance and longevity. By maintaining proper temperature regulation, they contribute to the vehicle's cooling system efficiency and durability.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Inner Diameter 2 | 17.5 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 365 mm |
£ 30.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 4.5 mm |
| Inner Diameter 2 | 4.5 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 450 mm |
£ 18.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 14 mm |
| Inner Diameter 2 | 14 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 59 mm |
£ 10.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 56 mm |
| Inner Diameter 2 | 56 mm |
| Function | Radiator Hose |
| Observe Brochure | |
| Hose Length 2 | 250 mm |
£ 30.80 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Inner Diameter 2 | 12 mm |
| Function | Hose |
| Observe Brochure | |
| Working Pressure | 5.7 bar |
| Hose Length | 0.3 m |
| Operating Temperature From | -40 °C |
| Operating Temperature To | +100 °C |
£ 9.32 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Inner Diameter 2 | 15 mm |
| Function | Hose |
| Observe Brochure | |
| Operating Temperature From | -40 °C |
| Operating Temperature To | +100 °C |
| Working Pressure | 5.7 bar |
| Hose Length | 0.3 m |
£ 9.30 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Inner Diameter 2 | 25 mm |
| Function | Hose |
| Observe Brochure | |
| Working Pressure | 4 bar |
| Hose Length | 0.3 m |
| Operating Temperature From | -40 °C |
| Operating Temperature To | +100 °C |
£ 12.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner Diameter | 28 mm |
| Inner Diameter 2 | 28 mm |
| Function | Hose |
| Observe Brochure | |
| Working Pressure | 3 bar |
| Hose Length | 0.4 m |
| Operating Temperature From | -40 °C |
| Operating Temperature To | +100 °C |
£ 11.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner Diameter | 32 mm |
| Inner Diameter 2 | 32 mm |
| Function | Hose |
| Observe Brochure | |
| Working Pressure | 3 bar |
| Hose Length | 0.4 m |
| Operating Temperature From | -40 °C |
| Operating Temperature To | +100 °C |
£ 13.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner Diameter | 35 mm |
| Inner Diameter 2 | 35 mm |
| Function | Hose |
| Observe Brochure | |
| Working Pressure | 2.8 bar |
| Hose Length | 0.6 m |
| Operating Temperature From | -40 °C |
| Operating Temperature To | +100 °C |
£ 15.22 inc. VAT