Gates Coolant Flange / Pipe 02-3001
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 18 mm |
| Inner Diameter 2 | 17 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 550 mm |
£ 39.36 inc. VAT

Radiators from brands like NRF offer an extensive range of high-end OE (Original Equipment) manufactured radiators, crafted from top-quality materials and engineered for optimal performance. These radiators are designed to efficiently absorb the heat produced by the engine, ensuring reliable cooling and enhancing overall engine performance and longevity. By maintaining proper temperature regulation, they contribute to the vehicle's cooling system efficiency and durability.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 18 mm |
| Inner Diameter 2 | 17 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 550 mm |
£ 39.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Metal |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 20.5 mm |
| Inner Diameter 2 | 20.5 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Observe Brochure | |
| Pipe Length | 220 mm |
£ 26.07 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 34 mm |
| Inner Diameter 2 | 24 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Pipe Length | 365 mm |
£ 94.79 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Metal |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 18 mm |
| Inner Diameter 2 | 18 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Pipe Length | 320 mm |
£ 49.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 16 mm |
| Inner Diameter 2 | 13.5 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Pipe Length | 555 mm |
£ 31.15 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Metal |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Inner Diameter 2 | 6 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Pipe Length | 840 mm |
£ 52.29 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Metal |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 18.5 mm |
| Inner Diameter 2 | 18 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Pipe Length | 470 mm |
£ 103.74 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Metal |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 18 mm |
| Inner Diameter 2 | 17.5 mm |
| Function | Coolant Pipe |
| Pipe Length | 610 mm |
£ 111.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Inner Diameter 2 | 43 mm |
| Function | Heater hose |
| Observe Brochure | |
| Hose Length 2 | 350 mm |
£ 16.88 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Inner Diameter | 8 mm |
| Inner Diameter 2 | 8 mm |
| Function | Heater hose |
| Observe Brochure | |
| Hose Length 2 | 400 mm |
£ 24.93 inc. VAT