Apec Coolant Thermostat ATH1027
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | BMW |
| Opening Temperature | 70 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 22.29 inc. VAT

Thermostats from trusted brands like NAPA, Apec, Gates, and NRF are crafted using advanced manufacturing practices to deliver a reliable aftermarket solution for maintaining optimal engine temperatures. These thermostats meet or exceed OE (Original Equipment) quality standards, ensuring efficient temperature regulation and enhanced engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | BMW |
| Opening Temperature | 70 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 22.29 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Model | TRANSIT |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | FORD |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 18.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | CHRYSLER JEEP MINI |
| Opening Temperature | 91 °C |
£ 10.57 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | CITROEN FIAT FORD MAZDA PEUGEOT TOYOTA |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 28.72 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Opening Temperature | 95 °C |
£ 44.18 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | BMW |
| Opening Temperature | 97 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 40.91 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Required Parts | ATH1087 |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | MINI |
| Opening Temperature | 104 °C |
| Housing Material | Plastic |
£ 61.04 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 82 °C |
£ 11.73 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Product Feature 2 | with sensor |
| Function | Thermostat, coolant |
| Housing Type | with housing |
| Manufacturer | FIAT FORD VAUXHALL |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Material | Aluminium |
£ 38.34 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Outer Diameter | 32 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Opening Temperature | 92 °C |
£ 16.28 inc. VAT