Apec Water Pump AWP1027
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 27 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 74 mm |
£ 21.99 inc. VAT

Water pumps from leading aftermarket brands like NAPA, Gates, NRF, and Apec are designed to meet or exceed Original Equipment (OE) standards. These pumps are engineered for high pressure and temperature conditions, ensuring optimal thermal balance for superior vehicle performance. With a high-quality water pump, you can expect improved fuel efficiency and reduced emissions, contributing to overall better engine performance and longevity.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 27 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 74 mm |
£ 21.99 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | BORA GOLF PASSAT TOLEDO |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | SEAT VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 8 |
£ 26.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 85 mm |
£ 41.55 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | A6 RS4 S4 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
£ 44.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | FABIA POLO |
| Number of Teeth | 19 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | SKODA VOLKSWAGEN |
| Water Pump Pulley Diameter | 56 mm |
| Number of Wings | 8 |
£ 37.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | A2 BORA GOLF LEON LUPO POLO |
| Number of Teeth | 27 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | AUDI SEAT VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Pulley Diameter | 74 mm |
£ 24.37 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | A4 A6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
£ 33.54 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI FORD PORSCHE SEAT VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
| Impeller Diameter | 66 mm |
£ 26.18 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
£ 23.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | A6 A8 Q7 RS4 S4 TOUAREG |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 8 |
£ 45.76 inc. VAT