Apec Water Pump AWP1038
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 23 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Water Pump Pulley Diameter | 52 mm |
| Number of Wings | 8 |
£ 29.43 inc. VAT

Water pumps from leading aftermarket brands like NAPA, Gates, NRF, and Apec are designed to meet or exceed Original Equipment (OE) standards. These pumps are engineered for high pressure and temperature conditions, ensuring optimal thermal balance for superior vehicle performance. With a high-quality water pump, you can expect improved fuel efficiency and reduced emissions, contributing to overall better engine performance and longevity.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 23 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Water Pump Pulley Diameter | 52 mm |
| Number of Wings | 8 |
£ 29.43 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI PORSCHE VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
£ 44.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 2 | non-switchable water pump |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
£ 57.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
£ 30.86 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | A4 A5 A6 A8 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI |
| Number of Wings | 7 |
£ 34.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 29 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Not for OE Number | 06H121026CQ |
| Housing Type | without housing |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 50 mm |
£ 38.34 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Reinforced Version | |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
£ 24.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | A8 PASSAT PHAETON |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 6 |
£ 46.91 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI PORSCHE VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
£ 46.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Number of Teeth | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 115 mm |
£ 131.20 inc. VAT