- Home
- Industrial Batteries
| Specification |
|---|
| Customer Rating |  |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa REC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 40 Ah |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| Length | 197 mm |
| Width | 165 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Specification |
|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa SW |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 5.8 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 51 mm |
| Height inc. terms | 97.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Specification |
|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Power Content | 280 Watts |
| Length | 150 mm |
| Width | 65 mm |
| Height inc. terms | 97.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Specification |
|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa SW |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 39.6 Ah |
| Capacity (C20) | 40.6 Ah |
| Length | 197 mm |
| Width | 165 mm |
| Height inc. terms | 170 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Specification |
|---|
| Customer Rating |  |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 0.74 Ah |
| Capacity (C20) | 0.8 Ah |
| Length | 96 mm |
| Width | 25 mm |
| Height inc. terms | 62 mm |
| Guarantee | 1 Year |