110 EFB Enduroline Start Stop Car Battery 75Ah
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| CCA (EN) | 730 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 84.19 inc. VAT

| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| CCA (EN) | 730 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 84.19 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | C31-1000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 120 Ah |
| Capacity (C100) | 133 Ah |
| CCA (EN) | 930 A |
| CCA (SAE) | 1000 A |
| Length | 330 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 235 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 113.74 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 005L |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 500 A |
| Length | 230 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Other References | Unipart GBA3005 / GBA4005 |
| Guarantee | 4 Years |
£ 53.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 520 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 5 Years |
£ 116.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 105 Ah |
| CCA (EN) | 950 A |
| Length | 392 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 5 Years |
£ 145.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 027 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 540 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 66.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 037 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 35 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 245 mm |
| Width | 135 mm |
| Height inc. terms | 200 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 54.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 088 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| Capacity (C100) | 83 Ah |
| CCA (EN) | 630 A |
| Length | 266 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 55.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 110 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 80 Ah |
| CCA (EN) | 720 A |
| Length | 317 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 74.22 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 250 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| CCA (EN) | 750 A |
| Length | 305 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Other References | Unipart GBA3334 / GBA4334 |
| Guarantee | 4 Years |
£ 81.65 inc. VAT