005L EFB Enduroline Start Stop Car Battery 60Ah
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 520 A |
| Length | 230 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 68.09 inc. VAT

| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 520 A |
| Length | 230 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 68.09 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 065 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 58 Ah |
| Capacity (C100) | 64 Ah |
| CCA (EN) | 530 A |
| CCA (SAE) | 570 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 51.68 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 075 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 60 Ah |
| CCA (EN) | 540 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Other References | Unipart UGCGBA3075 |
| Guarantee | 4 Years |
£ 48.48 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 249 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| CCA (EN) | 780 A |
| Length | 302 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 79.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 020 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 110 Ah |
| CCA (EN) | 900 A |
| Length | 394 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 98.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 100EFB |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 65 Ah |
| CCA (EN) | 650 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 81.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 063 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 425 A |
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Other References | Unipart GBA3063 / GBA4063 |
| Guarantee | 4 Years |
£ 55.70 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 019 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| CCA (EN) | 840 A |
| Length | 354 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
£ 85.07 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 80 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 5 Years |
£ 117.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Enduroline |
| Product Code | 096 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 74 Ah |
| CCA (EN) | 640 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | Unipart GBA3096 / GBA4096 / GBA3100 |
| Guarantee | 4 Years |
£ 66.57 inc. VAT