NRF Intercooler 30338
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 146 mm |
| Core Depth | 90 mm |
| Core Length | 358 mm |
£ 136.53 inc. VAT

Intercoolers by brands like NRF produce high-quality “charge air coolers” designed for the automotive industry, covering 81% of the European car market. These intercoolers are built to OE (Original Equipment) standards and are primarily used in supercharged engines. They handle intense pressures while providing efficient cooling, which helps reduce emissions and increase power output, ensuring optimal engine performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 146 mm |
| Core Depth | 90 mm |
| Core Length | 358 mm |
£ 136.53 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 130 mm |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Length | 572 mm |
£ 140.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 190 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 210.38 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Length | 530 mm |
| Core Width | 105 mm |
£ 103.90 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 148 mm |
£ 73.38 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Length | 657 mm |
| Core Width | 106 mm |
£ 87.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Width | 163 mm |
| Core Depth | 105 mm |
| Core Length | 525 mm |
£ 110.73 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Length | 230 mm |
| Core Width | 200 mm |
£ 88.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 90 mm |
| Core Length | 196 mm |
| Core Width | 191 mm |
£ 118.20 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Length | 659 mm |
| Core Width | 150 mm |
£ 135.22 inc. VAT